18 Ağustos 2014 Pazartesi

Sevilla gezilecek yerler nerelerdir, nasıl gidilir, neler yapılır, hayat şartları nasıldır? 2015

Sevilla gezilecek yerler nerelerdir, nasıl gidilir, neler alınır, hayat şartları nasıldır?

Sevilla'ya nasıl gidilir?
Sevilla'ya Türkiye'den direkt uçak seferi olmadığı için Madrid veya Barcelona'dan ulaşabilirsiniz. Madrid'den ulaşım yolları için burayı tıklayınız. Barcelona'dan ise uçak seferi öneririm. Barcelona Sevilla arasında çalışan firmalardan en ucuzu Ryanair denen bir firmadır. Bu firma ile 35 Euro'ya bile bilet bulabilirsiniz. www.ryanair.com adresinden biletlere bakabilirsiniz. Sevilla havalimanından şehir merkezine 4 Euro vererek Aeropuerto otobüsleri ile gelebilirsiniz. 

Sevilla nasıl bir yerdir?
Sevilla Endülüs'ün başkenti, zillerin, şalların, yelpazenin ve flamenkonun başkenti de denebilir. Sizi çok güzel bir tarih bekliyor olacaktır. İslam ve Hristiyan kültürünün ortak mimarisiyle şekillenmiş olan bu kent bir harika gerçekten. Sevilla'da neler yapılır yazmadan önce  burayla ilgili bazı detaylar vermek gerekiyor. Ziyaret için gideceklere büyük fayda sağlayacaktır. Sevilla'nın gezeceğiniz yerleri genelde kentin tarihi bölgesinde kalıyor. Aslında hiç ulaşım aracı kullanmadan bile her yeri dolaşmanız mümkün. Hem de gezmiş olacaksınız. İnanın rasgele gezerken bile bir çok güzel yer keşfetmeniz mümkün.

Sevilla'da şehir içi ulaşım nasıldır, ne kadardır?
Hayat şartlarına geldiğimizde sevilla'da şehir içi yol ücreti 1,40 Euro. Taksi ücreti ise açılış 3 Euro bir de her km başına 1 Euro ödüyorsunuz. Tramvay yada otobüsle çoğu yere gidebiliyorsunuz zaten dediğimiz gibi çok da uzun olmayan yolculuklarla her yere gitmek mümkün. 

Sevilla'da hayat şartları nasıldır?
Yaz aylarında gidecekseniz bol bol su ihtiyacınız olacaktır. 1,5 litrelik suyun fiyatı Dia, Mas gibi süpermarketlerde 0,6 Euro civarında. Ancak büfe gibi yerlerden alırsanız 1,5-2 Euro'dan aşağı bulamazsınız. Bol bol alacağınızı da varsaydığınızda epey maliyetli olacaktır. Ancak  bu bahsettiğim süpermarketler Türkiye'dekinin aksine çok az sayıda olduğundan bulduğunuzda değerlendirmenizi öneririm. Sularında Magnezyum oranı genelde çok yüksek. Hem sağlık hem tat açısından sıkıntılı bir durum. Size magnezyum oranının en düşük olduğu suyu almanızı öneririm. Denediğim ve beğendiğim bir marka olan Bezoya marka suyu almanızı tavsiye ederim. Hem ucuz, hem tadı güzel hem de sağlıklı bir su. 

Sevilla'dan hediyelik ne alınır?
Sevilla'dan hediyelik olarak genelde yelpaze, kastanyet denen yerel bir çalgı, şal, baharat gibi hediyelerin yanında klasik olarak satılan magnet, postcard, kalem, biblo gibi ürünlerde bulunmaktadır. Ara sokaklarda daha ucuza bulabileceğiniz hediyeler için acele etmemenizi öneririm. Ayrıca gezeceğiniz müzelerde de daha farklı hediyelikler bulmak mümkün.

Sevilla'da gezilecek yerler nerelerdir?Hiç yorum yok: