17 Ağustos 2014 Pazar

Madrid'den Sevilla'ya nasıl gidilir? 2015

Madrid Sevilla arası ulaşım hangi yollarla yapılır? Otobüs, Tren, Uçak biletleri ne kadardır, hangi firmalar gider, nereden kalkar?

Madrid'den Sevilla'ya gidebilmek için 534 km'lik yolu üç türlü gidebilirsiniz. Birincisi uçak kullanabilirsiniz. Madrid- Sevilla arası İberia Airlines ve Vueling firmaları çalışıyor ama çok pahalı olduğu için bu yöntemi önermiyorum.
Madrid-Sevilla arasında trenle yolculuk yapmak isterseniz Madrid'de Puerta de Atocha istasyonundan kalkan hızlı trenlere binebilirsiniz. Renfe olarak bilinen hızlı trenlerle Madrid'den Sevilla'ya ulaşmak için 50-90 euro arasında bir miktar ödemeniz gerekiyor. Biletin fiyatı alacağınız tarihe ve ne kadar erken aladığınıza göre değişecektir. Metro ile Atocha durağına gelip Puerta de Atocha İstasyonundan kalkan trenlere binebilirsiniz. Hızlı trenler Madridden sonra Ciudad Real, Puertollano, Córdoba Central ve son olarak Sevilla'ya uğruyorlar.  
Trene binmek için en az 20 dakika önceden orada olun. Trende yemek imkanı da var ama biraz pahalı tabiki. Toplam yolculuk 2,5 saat kadar sürüyor. Ama her saatte sefer olmuyor. Sabah 07:00'de başlayan seferler akşam 21:00'a kadar saat başı gibi aralıklarla oluyor. Daha detaylı bakmak için http://www.renfe.com/ adresine girip saatlere, ücretlere ve güzergahlara bakabilirsiniz.


Madrid Sevilla arasında yolculuk yapmanın son yolu ise otobüs kullanmak. Madrid ve Sevilla arasında çalışan sadece bir firma var o da Socibus diye bir firma. yaklaşık olarak 6,5 saat süren yolculuğun fiyatı 24 euro civarında. Yani maliyet açısından en uygun yol otobüs. Eğer biletinizi geceyarısından sonraya alırsanız geceyi otobüste geçirerek maliyeti iyice azaltmış ve zamanı daha verimli değerlendirmiş olursunuz. Socibus otobüslerine binebilmek için Estacion Sur de Autobuses denen istasyona gitmeniz gerekiyor


Mendez Alvaro yada Atocha metro istasyonlarını kullanarak buraya ulaşabilirsiniz. Socibus 
biletlerinizi internetten de alabilirsiniz. www.socibus.es adresinden de alabileceğiniz biletin çıktısıyla direk otobüse
binebilirsiniz. Gece 01:00'e kadar otobüs bulabiliyorsunuz. Otobüslerin konforu Türkiyedekilere benziyor
 fakat ikram falan yok. Güzel tarafı Wi-Fi oluyor otobüslerde. Sevilla'da otobüsler Estacion de Autobuses 
Plaza de Armas istasyonunda dururlar. Burada inip otelinize gidebilirsiniz. Burası şehrin merkezine yakın bir 
istasyon. Havaalanına giden otobüsler de buradaki duraktan kalkar. Sadece 4 Euro vererek Sevilla havaalanına
 gidebilirsiniz. Otobüsler Sabah 05:30 ile 24:00 arası çalışır.   


Sevilla'da gezilecek yerler nerelerdir?

Hiç yorum yok: