23 Nisan 2015 Perşembe

5G Nedir? 5G'ye Ne Zaman Geçeceğiz? 5G Hızları Nasıldır?

5G Nedir? 5G'ye Ne Zaman Geçeceğiz? 5G Hızları Nasıldır? 5G'ye Uyumlu  Telefonlar Hangileridir?

4G kablosuz haberleşme teknolojisinin standartlarını belirleyen ve ardından geliştiren çalışma grupları ve araştırmacılar, giderek artan veri büyüklüklerinden hareketle yeni nesil bir teknolojinin geliştirilmesinin gerekli olduğuna karar verdiler ve geliştirilecek olan bu beşinci nesil sisteme de 5G adını verdiler. 5. nesil kablosuz haberleşme sistemi olarak adlandırılan bu hizmet,  en erken 2020 yılında hayat geçirilmeye yönelik bir çalışma olarak görülüyor. Çünkü henüz standartları ve teknolojisi belirlenmediği için dünya genelinde kurulan çeşitli çalışma grupları bunlar üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

3G  teknolojisinde veri iletim hızı saniyede 28 megabit iken, 4G için bu hız 100 megabit'e çıkmakta, 5G'de ise bu hız gigabit (1000 megabit) seviyesine ulaşmaktadır.

5G'ye ne zaman geçeceğimiz ile ilgili tartışmalara bakacak olursak bu teknolojiye yatırım yapan ve Ar-Ge'sine emek harcayan ülkeler 5G üzerine yoğun olarak çalışmakta ve bunun standartlarını belirlemek üzere çeşitli konsorsiyumlar kurmuşlardır. Elektronik haberleşme teknolojisine yönelik cihaz geliştiren ve bunu bütün dünyaya ihraç eden ülkelere ve firmaların bu teknolojiyi test çalışmalarına bakarsak ilk olarak 5G teknolojisini kullanacak olan ülkenin bile en erken 2020 yılında kullanması beklenmektedir. Ülkemizin henüz 4G teknolojisine bile geçmemişken 5G teknolojisi için erken bir tarih vermek oldukça iyimser bir öngörü olarak görünüyor. 

Teknolojiyi sadece tüketen değil üreten de bir ülke olmak istiyorsak bu teknolojilerde kullanılacak elektronik haberleşme ekipmanlarının üretimine ve Ar-Ge'sine yatırım yapmamız gerekmektedir. Ayrıca bu teknolojilerin standartlarının belirlenmesine karar veren uluslararası çalışma gruplarında yer almamız bu hedefi daha da kolaylaştıracaktır.
4G Nedir? 4G'ye Ne Zaman Geçeceğiz? Tıklayın

Hiç yorum yok: