27 Temmuz 2014 Pazar

Schengen turist vizesi almanın püf noktaları nelerdir? Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen turist vizesi almanın püf noktaları nelerdir? Kısa dönemli Schengen vizesi daha kolay nasıl alınır?
Avrupaya tatil amacıyla gitmek isteyen herkesin en çok sıkıntı çektiği ve kimi zaman gitmekten vazgeçtiği bir konu olan Schengen vizesini almanın püf noktaları nelerdir onlardan bahsedeceğiz.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ortak vizesi olan schengen vizesine son olarak Hırvatistanın da katılmasıyla 28 avrupa ülkesinde uygulanmaktadır. Kimiz zaman istenen belgeler değişmekle beraber çoğunlukla ortak şeyleri talep etmektedirler. Aslında AB ülkelerinin vize uygulamasındaki sebep belli. Göçün önüne geçmek. Özellikle de Türkiye gibi ülkelerden giden kişilerin iltica etmesi ve dönmemesi AB ülkelerini çeşitli tedbirler almaya itmektedir. Yani püf nokta turist olarak gideceğimiz ülkeden geri döneceğimize ikna etmemiz gerekiyor.

Sizden istenen belgeler ülkeden ülkeye ve yaptığınız işe göre değiştiği için burada fark yaratacak olan belgelerden bahsedeceğiz sadece.

1. Örnek olarak Schengen vizesi başvuru dilekçesi. Bu dilekçede turist olarak gidip döneceğinizi garanti edecerseniz ve tüm masraflarınızın nasıl karşılanacağını yazarsanız hukuki olarak zaten karşı tarafın elini güçlendirmiş oluyorsunuz. Örnek ingilizce dilekçe için tıklayınız.
2.Banka hesap dökümü de önemli bir belge. Son 3 aylık hesap dökümünde düzenli girdiler ve çıktılar olması önemli. Tatiliniz süresince size yetecek kadar parayı da ayrıca hesapta gösterebilmeniz gerekiyor. Örnek olarak günlük 80 Euro Schengen vizesi ülkeleri için iyi bir miktar sayılır. Tabi konaklama, ulaşım vb. hariç. 80 Euro'yu günlük masraf gibi düşünün. 7 günlük bir tatil için günlük 80 Euro'dan 560 Euro tatil için yeterli olacaktır. Yani hesabınızda 7 günlük bir tatil için en azından 1700 TL olması Schengen vizesi almayı kolaylaştıracaktır.
3. Düzenli gelir de önemli bir gösterge başvurular için. Son 3 aylık maaş bordrosu vb. belgeler sizin oraya iltica etmek için değil turizm amacıyla gittiğiniz fikrini sağlamlaştıran belgelerden biridir.
4.Ülke içindeki gezi planınızı başvururken dolduracağınız Schengen formuna yazmanız büyük avantaj olur.
5. Otel rezervasyonlarını önceden yapmak ve hatta satın almak vizeyi kolaylaştıran etkenlerdendir.
6. Ülke içinde yapacağınız seyahatlere ait biletleri de önceden almanız ve belgelemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Örnek olarak uçak, tren, otobüs vb.

Şimdilik bu kadar. Umarım bunların faydası olur vize alırken, çünkü bize oldu. sorunsuz bir şekilde aldık. İyi tatiller dileriz....

Hiç yorum yok: